بهترین کلاس آیلتس

چند تکنیک مهم و کلیدی برای آزمون آیلتس؛

1-یک دقیقه طلایی برای شروع آزمون

هنگامی که سوالات بخش لیسنینگ در اختیار شما قرار می گیرد حدود 60 ثانیه طول می کشد که آزمون حقیقتا شروع شود.در ابتدا یک مثال برای شما از بلندگو پخش می شود تا با نحوه پاسخ دادن به سوالات در این بخش آشنا شوید و سپس این مثال دوباره تکرار می شود,با توجه به اینکه به شما با شرایط شرکت در آزمون آشنا هستید در این مدت تا می توانید سوالات جلو تر را بخوانید و از موضاعات آن ها باخبر شوید تا 1نمره بیشتر کسب کنید.چون در حقیقت یکی از علت های اصلی از دست دادن پاسخ ها معمولا آماده نبودن داوطلبان برای دریافت آنهاست.

 

2-دقیقا بدانید که با چه اطلاعاتی باید پاسخ دهید.

مسئله مهم تر از گوش کردن یا خواندن برای یافتن جواب ,درک دقیق سوال است.همیشه به سوال خوب دقت کنید و سعی کنید نوع پاسخ را تشخیص دهید.درک درست  و دقیق سوال و مشخص کردن اینکه سوال از ما چه می خواهد موثر ترین تکنیک است.

مثلا اینکه پاسخ یک عدد خواهد بود؟یک اسم خواهد بود؟نام یک مکان خواهد بود؟...

یا اینکه از لحاظ گرامری به چه گروهی تعلق می گیرد ؟آیا من به دنبال فاعل هستم؟آیا یک صفت مدنظرم است؟و سوالاتی از این قبیل.

این پیش بینی نوع پاسخ به شما کمک می کند که تنها به دنبال جواب باشید  و به راحتی کلماتی که نمی توانند جواب باشند را حذف کنید.

 

3-از کلمات موجود در سوال به عنوان مترادف های جواب در متن استفاده کنید و نسبت به آن ها دقت بیشتری داشته باشید.

در بسیاری از اوقات سوال به شکل مفهومی هم معنی عبارتی است که می شنوید یا می خوانید.پس در این بخش لازم است که شما کلمات مترادف را خوب بشناسید تا بتوانید پاسخ درست را انتخاب کنید.

 

4-نسبت به دو گزینه ی پاسخ درست و غلط و گزینه ی داده نشده توجه کنید.

از اشتباهات بارز داوطلبان در آزمون ریدینگ نحوه مواجه شدن آن ها با سوالات گروه  درست و غلط است.

اگر شما با تمام تکنیک های قسمت ریدینگ آشنا باشید به راحتی می توانید این قسمت را پاسخ دهید.

 

5-پیش بینی کنید که چه پاسخی خواهید شنید و به ماجرای داستان توجه کنید.

مثلا هر موضوعی که به شما داده می شود شما کلمات مرتبط با آن را در ذهن خود حدس بزنید و بسازید تا پاسخ دادن به سوال برایتان راحت تر شود.

یک تکنیک دیگر توجه به گرامر است آنچه می شنوید باید از لحاظ گرامری درست باشد.باید دقت کنید که در آزمون آیلتس آنچه می شنوید دقیقا باید بر روی کاغذ آورده شود و شما مجاز به تغییر ساختار گرامری آن نیستید.

6-لغت های نا آشنا را با توجه به موضوع داستان معنی کنید.

به مجموع و موضوع اصلی داستان توجه کنید  به جای اینکه تنها به لغت و شنیدن پاسخ حساس باشید سعی کنید که دید کلی نسبت به داستان را در نظر بگیرید,موضوع اصلی داستان کلید حدس زدن بسیاری از لغت هایی است که معنی آن هارا نمی دانید این روش به شما کمک می کند که معنی کلمات را که درست نشنیده اید یا نمی شناسید به شکل تقریبی در ریدینگ و در لیسنینگ حدس بزنید.

 

7-از آنچه در بین پاسخ های لیسنینگ آمده به عنوان مکان یاب استفاده کنید.

کلماتی که در بین دو نقطه چین در قسمت لیسنینگ آمده به شما برای پیدا کردن مطالب کمک می کند.این مطالب را با استرس نخوانید و آن ها را به عنوان یک نشانه در نظر بگیرید.برای مثال تابلویی که در جاده به شما می گوید "20کیلومتر تا تهران" مانند این کلماتی است که بین دو نقطه چین آمده و به شما اعلام می کند که هنوز زمان کافی برای خواندن سوالات بعدی دارید و گوینده به سوال بعدی نرسیده است به این ترتیب با آرامش و زمان کافی پاسخ سوال قبلی را بنویسید و سوال های بعد را بخوانید.

 

8-بدانید که سوال بعدی چیست تا جا نمانید و همانطور که گوش می کنید منتظر پاسخ سوال بعدی باشید.

اینکه سوال بعدی را زیر نظر داشته باشید بسیار مهم است این امر باعث می شود که شما آرامش کافی داشته باشید و برای پاسخ به سوالات بعد تمرکز داشته باشید که این امر در ریدینگ و لیسنینگ اهمیت دارد.

 

 

9-مراقب باشید تا گوینده شما را گیج نکند.

امکان تغییر نظر گوینده در آزمون ریدینگ و لیسنینگ وجد دارد پس مراقب باشید .مطلب را تا آخر گوش کنید یا بخوانید و سپس پاسخ نهایی را یادداشت کنید مبادا که از هیجان پیدا کردن جواب باقی مکالمه را گوش نکنید و فقط شروع به نوشتن کنید و یا از خواندن باقی متن صرف نظر کنید .معمولا هنگامی که داوطلب با خوشحالی در حال نوشتن پاسخ است گوینده نظرش را تغییر می دهد و عبارات جدیدی را بیان می کند تا شما را گیج کند پس با دقت پاسخ دهید.

 

10-سوالاتی که پشت سر هم آمده را شناسایی کنید و آماده خلاصه نویسی و نگه داری آن ها در ذهن باشید.

یکی از علت های اصلی جا ماندن در آزمون لیسنینگ غفلت در مورد سوالاتی است که پشت هم می آیند .هیجان در نوشتن پاسخ اولین سوال ,تمرکز برای شنیدن پاسخ سوال بعدی را از بین می برد .توصیه می شود که در آغاز آزمون سوالات را سریع شناسایی کنید و منتظر نوشتن هر دو جواب بمانید ,لازم نیست که جواب ها را کامل یاداشت کنید در پایان آزمون به شما ده دقیقه وقت داده می شود تا پاسخ هایتان را پاک نویس کنید فقط توجه کنید که این زمان اضافی داده شده فقط برای آزمون لیسنینگ آیلتس است نه بخش های دیگر.

 

11-در سوالات تستی (چند گزینه ای )فقط سوال را بخوانید.

پاسخ های طولانی را اگر زمان داشتید بخوانید پاسخ هر سوال را به شکل خلاصه یادداشت کنید و در 10 دقیقه پایان تست جواب های یادداشت شده را با گزینه ها تطبیق بدهید و انتخاب کنید.چون زمان کافی برای خواندن و یادداشت کردن در حین شنیدن تست ندارید.

سوالاتی که پاسخ آن ها کوتاه است را می توانید سریع بخوانید ولی اگر پاسخ ها کمی طولانی است خواندن آن ها غیر ممکن است,پاسخ ها مهم نیستند  مهم درک شما از سوال است.اگر سرگرم خواندن گزینه های سوالات شوید احتمال دارد تمرکزتان را برای آنچه می شنوید از دست دهید.

پس از زمانی که در اختیارتان قرار می دهند به درستی استفاده کنید تا نمره دلخواه را کسب کنید.علاوه بر تمام نکاتی که در اینجا گفته شده نکات مهم تر و کلیدی تر همرا با تمرینات مداوم در کلاس های مخصوص آیلتس گفته می شود.