مهارت آیلتس

اسپیکینگ (گفتاری)آیلتس:

اسپیکینگ آیلتس یکی از بخش های بسیار سخت و چالشی برای داوطلبین به حساب می آید.بسیاری از داوطلبان در مواجه با آزمونگر دچار ترس و اضطراب می شوند در حقیقت وجود چنین اضطرابی طبیعی است .علاوه بر این در آزمون آیلتس ممکن است با قسمت های دشوار روبرو شوید و به همین علت باید در طول آزمون آرامش و انسجام روانی خودتان را حفظ کنید اگر چه کار دشواری است ولی نا ممکن نیست و با اندکی تمرین می توان به خواسته های مد نظر خود رسید.برای عملکرد بهتر در این آزمون خوب است به نکاتی که گفته می شود توجه کنید.

 

روان بودن بهتر است از گرامر و دامنه لغات:

در حقیقت توانایی بالا در مکالمه بدون دانستن گرامر و همچنین دامنه لغات اهمیت بیشتری دارد.سعی کنید همیشه این موضوع را در ذهن داشته باشید.تلاش زیادی برای کاربرد صحیح نکات گرامری انجام ندهید و لازم نیست هر بار و در حین مکالمه وقت زیادی برای یافتن و کاربرد کلمه مناسب صرف کنید اگر ابن کار را انجام دهید ممکن است سلامت موجود در مکالمه خود را از دست بدهید و در نتیجه چنین کاری در نمره شما تاثیر منفی خواهد گذاشت .

 

تن صدای خود را تغییر دهید:

سعی کنید در هنگام مکالمه همانند ربات یکنواخت نباشید .نکته مهم در این زمینه ,ایجاد تغییرات در تن و سرعت مکالمه است.در صورتی که سوال جالبی مطرح شد هیجان خود را از طریق تغییرات در تن صدا در جواب آن نشان دهید.

به مخاطبین خود بفهمانید که از شنیدن چنین سوالی متعجب یا هیجان زده شده اید.بگذارید تا انگیزتان از طریق صدا منتقل بشود.در صورتی که هیچ گونه تغییری در صدایتان مشاهده نشود در نهایت این کار باعث کاهش سلامت روانی در صدای شما خواهد شد.

 

چه مدت باید صحبت کنم؟

می توان پاسخی کوتاه به چنین سوالی داد علاوه بر این پاسخی بلند تر نیزبرای آن وجود دارد.

پاسخ کوتاه این است که هرچه شما بیشتر صحبت کنید می توانید نتیجه بهتری دریافت کنید.پاسخ بلند تر مربوط به رعایت انسجام و تسلط بر موارد مطرح شده است.اگر از موضوع اصلی خارج شوید یعنی اینکه شما بیش از اندازه صحبت می کنید  علاوه بر این اگر حس می کنید که اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحث دارید و می توانید در مورد آن به اندازه کافی صحبت کنید بهتر است تا می توانید به مکالمه خود درباره ی موضوع ادامه دهید.

 

اشتباهات:

اشتباه کردن از مسائل مهم موجود در تمامی آزمون هاست و اکثر دانش آموزان نگرانی های زیادی دراین زمینه دارند.به هر حال دو موضوع مهم وجود دارد:

.1-همه افراد مرتکب اشتباه می شوند در صورتی که به مدت 15 دقیقه در امتحان اصلی صحبت کنید بی شک شما اشتباهاتی خواهید داشت و این کاملا طبیعی است.

2-ارتکاب اشتباه چیز عجیبی نیست نیاز است تا بتوانید دو موضوع مهم را به یاد داشته باشید.

تصحیح اشتباهات از عادات خوب به حساب می آید و انجام این کار به آزمونگر نشان می دهد که متوجه اشتباهتان شدید و به خوبی آن را درست کردید نیازی به نگرانی بیش از حد نیست اتفاقی است که ممکن است برای همه داوطلبان رخ دهد فقط باید تمرکز داشته باشید تا نمره از دست ندهید.

به اشتراک گذاشتن نظرات مختلف:

در آزمون اسپیکینگ آیلتس نیاز است تا نظرات شخصی خود را بیان کنید.این کار باعث غنی تر شدن پاسخ هایتان به موضاعات مطرح شده خواهد شد.زیرا در این روند حرف های بسیاری برای گفتن دارید این ویژگی به خصوص در موضوعات مورد علاقه شما بیشتر صدق می کند.نظرات خود را به اشتراک بکذارید  عقیده و افکارتان را نیز برای ازمونگر بیان کنید و از آن ها دفاع کنید.

 

به سوالات گوش دهید:

به پاسخ های مطرح شده گوش دهید که به شما کمک می کنند . به کلمات پرسشی توجه کنید مثل (چه کسی؟کجا؟ کی؟چه وقت؟و....)این کلمات نوع اطلاعات در خواستی را مشخص می کند.اگر از استفاده نکات گرامری می ترسید می توانید همان دستور هایی که ازمونگر استفاده می کند شما هم استفاده کنید.

 

سعی کنید نظر ازمونگر را نسبت به خود مثبت کنید:

شاید این پیشنهاد نتواند باعث تغییر نمره شما شود اما می تواند شروع مناسبی باشد هنگامی که وارد اتاق برگزاری آزمون می شوید سعی کنید تا برخورد دوستانه ای داشته باشید چنین گفت و گو هایی باعث ایجاد نظر مثبت و اطمینان شود پس سعی کنید نشان دهید که از گفت و گو لذت می برید و همواره لبخند بر لب داشته باشید.

 

سوالات را با زندگی شخصی خود مرتبط کنید:

به احتمال زیاد سوالات مطرح شده در بخش اول و دوم در مورد زندگی شخصی شما خواهد بود پس می توانید از این بخش ها استفاده کنید و پاسخ های مناسبی را بیان کنید .علاقه خود را نسبت به این موضوع نشان دهید و سعی کنید بین سوالات و زندگی شخصی تان ارتباط برقرا کنید .

پاسخ های مرتبط با زندگی واقعی می توانند حالت پاسخ دادن داوطلبین را تغیییر دهد .بیان اطلاعات در مورد زندگی شخصی ممکن است از ارائه مطلب عمومی ساده تر باشد  پس استفاده از این روش در قسسمت 1 و 2 توصیه می شود. بخش سوم کمی دشوار تر است.در این بخش با موضوعاتی مانند محیط زیست,تحصیلات,موسیقی و... روبرو می شوید.تلاش کنید تا نتیجه دلخواه را بدست آورید.