لیسنینگ آیلتس

چگونه مهارت لیسنینگ (شنیداری) در آزمون آیلتس را ارتقاء دهیم؟

اگر می خواهید در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کنید,کار کنید و یا تحصیل کنید باید نمره مناسب آزمون آیلتس را کسب کنید .آیلتس می تواند فرصت های جدید هیجان انگیز و پر شور را برای شما ایجاد کند .بنابراین اگر مهارت گوش دادن از نقاط ضعف شما باشد باید برای از بین بردن ضعف هایتان تلاش کنید .در اینجا برخی از توصیه های مهم و لازم برای آزمون لیسنینگ آیلتس را مطرح می کنیم که امیدواریم شما با توجه به این نکات و تمرین مداوم و مستمر بتوانید توانایی تان را بالا ببرید و نمره دلخواه را کسب کنید.

 

نکته اول: فرمت اصلی امتحان را درک کنید.

شرایط موجود در امتحان شرایط آرامی نیست و طبیعتا همه داوطلبان شرکت کننده دچار استرس و نگرانی هستند ولی می توان این شرایط را کنترل کرد و بر استرس خود غلبه کنید ,تمرکز بالا باعث ایجا سلامت روانی در شما می شود و شما با آرامش بیشتری می توانید پاسخ دهید.خبر خوب اینکه هر دو یک فرمت را دنبال می کنند آن ها هر دو 30 دقیقه طول می کشد و شامل چهار قسمت اصلی آیلتس می باشد (شنیداری , گفتاری , نوشتاری و خواندن)آزمون شنیداری آکادمی و عمومی شامل :

-مکالمات انگلیسی روزمره

-مونولوگ(یک نفر راجع به یک موضوع خاص صحبت می کند)

-مکالمه بین 2 تا 4 نفر در یک محیط دانشگاهی

-مونولوگ دارای یک موضوع علمی است

 

مهم است که انواع سوالات را بشناسید:

سوالات موجود در آزمون از مسائل مختلف تشکیل شده –کلماتی متفاوت با فرمت های مختلفی هستند.چیز هایی که در آزمون در  انتظار شما هستند شامل موارد زیر می باشد:

تکمیل فرم

تکمیل یادداشت/خلاصه نویسی

سوالات چند گزینه ای

برچسب گذاری دیجیتال

برچسب گذاری نقشه

تکمیل جدول

تمرین ,تمرین , تمرین

یکی از مسائلی که داوطلبین با آن روبرو هستند این است که شما فقط یکبار می توانید به ضبط گوش کنید.به همین دلیل باید قبل از روز آزمون به خوبی تمرین کرده باشید و بدانید که چگونه به نمره بالا برسید.

شرایطی شبیه شرایط آزمون برای خودتان ایجاد کنید چه تنهایی و چه در کلاس های مخصوص آیلتس تا بتوانید شرایط امتحان را به خوبی درک کنید.

کلمات کلیدی که پیدا می کنید در زیر صفحه پرسش یادداشت کنید و برای آنها مترادف نیز در نظر بگیرید.حتی اگر زمان دارید می توانید مترادف ها را لیست کنید.

گوش دادن به پادکست ها ,نمایش های تلویزیونی ,فیلم های انگلیسی, آهنگ های انکلیسی ,گزارش های خبری انگلیسی,مستندات انگلیسی و.... هر موضوع دیگری که به شنیدن آن ها علاقه دارید.حتی می توانید با دوستانتان انگلیسی صحبت کنید در محل کار و یا کارهای روزمره تان را به زبان انگلیسی انجام دهید.

می توانید در کلاس های منظم مخصوص آموزش آیلتس شرکت کنید از دانش اساتید مربوطه به خوبی بهره ببرید و نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید.

تمرین برای مهارت شنیداری ضروری است و هرچه شما بیشتر و با جدیت این کار را انجام دهید مطمئن باشید نمره شما بالا می رود حتی می توانید قبل از روز آزمون با یک سخنران و یا معلم آیلتس تمرین کنید و پاسخ هایتان را بررسی کنید.

 

موقع امتحان تمام پاسخ هایتان را چک کنید تا دقیق و صحیح باشند به تمام نکات گرامری نیز توجه ویژه ای داشته باشید.از اشتباهات املایی پرهیز کنید چون نمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد.اگر چه از شما خواسته می شود کوتاه وبا یک کلمه پاسخ دهید اما شما سعی کنید جمله بسازید که این خود می تواند برای افزایش نمره موثر باشد.

برای هر مهارت آیلتس تمرین مهم ترین نکته است پس این را فراموش نکنید و تا می توانید از مشاوره و تجربیات دیگران به خصوص اساتید آیلتس بهره ببرید.