ده نکته اساسی از Listening آزمون آیلتس

ده نکته ی اساسی در آزمون "گوش کردن"

آیا گرفتن نمره 9 در آزمون "گوش کردن" آیلتس امکان پذیر است ؟

پاسخ به این سوال مثبت است. کارهایی هستند که لازم است شما تا قبل از آزمون و همچنین در روز آزمون انجام دهید, به آنها توجه کنید. با دنبال کردن این نکات , شما مطمئنأ میتوانید نمره ی 9, که بالاترین نمره در آزمون آیلتس است به دست آورید.

 

قبل از آزمون

  1. مهارت کلی خود را در شنیدن بالا ببرید.

هدف از قسمت "گوش کردن آزمون آیلتس این است که مهارت شنیداری شما ارزیابی و سنجیده شود. برای بهبود بخشیدن نمره ی خود, آزمونهای تمرینی انجام ندهید : این کافی نیست. آنها فقط به شما کمک میکنند تا با نحوه ی فرم سوالات آشنایی داشته باشید, اما در تقویت توانایی و مهارت شنیداری شما تاثیر چندانی نخواهد داشت. اگر از تمرینهای متنوع گوش کردن استفاده کنید خیلی بیشتر تاثیرگذار خواهد بود مانند : گوش کردن به رادیوهای خبری, برنامه های تلویزیونی و غیره ( به زبان انگلیسی) . بعد از این میتوانید فرمهای آزمون تمرینی را هم نیز امتحان کنید.

 

  1. دانش فرهنگ لغات خود را تازه تر کنید.

قسمت سوم اکثر اوقات در رابطه با تحصیلات است. به طور مثال یک آموزگار درباره یک پروژه با دانش آموزان صحبت میکند. تمام لغاتی که میتواند مربوط به تحصیلات و دانشگاه باشد را مطالعه کنید. به این طریق شما این قسمت از آزمون را بهتر درک خواهید کرد.

 

در روز آزمون

  1. نوشتن کلمات

نگاهی به سوالها بی اندازید و تصمیم بگیرید چه کلماتی را میتوان در هر جای خالی قرار داد. آیا یک نام , فعل, عبارت یا صفت است ؟ برای نامها یک حرف "ن" و برای فعل ها یک حرف "وی" بگذارید. این به شما در هنگام گوش کردن کمک خواهد کرد تا تمرکزتان را روی فرم و شکل ویژه ای از کلمات که به دنبال آن هستید بگذارید.

 

  1. موقعیت را دریابید

سعی کنید تا موقعیت افرادی را که از فایل صوتی میشنوید دریابید. قبل از هر قسمت به شما یک معرفی از موقعیت داده میشود, مانند : "شما یک مکالمه میان ....." و یا "شما خلاصه ای از..." خواهید شنید, این اطلاعات بر روی برگه ی آزمون شما نوشته نشده, پس به این نکات که : چه کسانی صحبت میکنند و چرا صحبت میکنند و کجا هستند در فایل صوتی توجه کنید. این به شما در درک بهتر موقعیت صحبت شده در فایلهای صوتی کمک خواهد کرد.

 

  1. توجه خود را از دست ندهید

به خاطر داشته باشید که شما میتوانید فقط یکبار به فایلهای صوتی گوش بدهید. پس اگر کلمه ای نشنیدید و تعدادی سوال را رد کردید, نگران نباشید! جای آنها را خالی بگذارید و در قسمتهای اصلی تمرکز کنید. در انتهای قسمت, بار دیگر سوالهارا مرور کنید, در غیر این صورت, شما سوالهای بیشتری از دست خواهید داد و در فایل صوتی گرفتار خواهید شد. لازم است که شما همزمان بخوانید, بنویسید و گوش کنید.

 

  1. به کلمات نشان دهنده توجه کنید

به کلماتی که نشان دهنده ی چیزی در ادامه ی جمله هستند, مانند هرچند, اما, سپس , در آخر توجه کنید. این کلمات به شما در انتظار بودن ادامه ی صحبتهای سخنران کمک خواهند کرد.

 

  1. به سرعت پاسخ هایتان را ننویسید.

بسیاری از دانش آموزان در این دام میوفتند : به محضه اینکه پاسخی را که به آن احتیاج داشتند میشنوند,  آن را به عنوان جواب به سرعت وارد برگه ی خود میکنند. اما بعضی اوقات این اطلاعات تکرار میشوند و جلوتر تصحیح میشوند. مانند این مکالمه :

سم : متشکرم ! من ایمیل شمارا دریافت کردم . ایمیل لورن هنسون

لورن : نه , نه ! شما اشتباه متوجه شدید , در واقع لورن همسون هست . با "م" تلفظ میشود.

سم : اوه, متاسفم ...

 

  1. برای نداشتن اشتباهات احمقانه بررسی کنید.

بعد از هر قسمت از آزمون, شما سی ثانیه زمان دارید تا جوابهای خود را بررسی کنید. این مهم است که شما تلفظات, جمع و مفرد بودن و شکلهای کلمات را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که تنها پاسخ هایی که درست است امتیاز (نمره) خواهند گرفت.

 

  1. پاسخهایتان را به درستی و با دقت انتقال دهید.

در انتهای آزمون گوش کردن, شما ده دقیقه زمان دارید تا جوابهای خود را وارد پاسخ نامه کنید. و اغلب, دانش آموزان در شمارش اشتباه میکنند! همانطور که جوابهایتان را مینویسید, بررسی کنید که آنها در جای مناسب و شمارش شده ی خود قرار میدهید. به عبارتی دیگر, مطمئن شوید که پاسخ سوال هفت, دقیقا در جای خالی عدد هفت قرار گرفته شده.

 

  1. هیچ جای خالی از جواب نگذارید.

شما برای پاسخهای اشتباه نمره از دست نمیدهید, پس حتی اگر پاسخ صحیح را نمیدانید, بهتر است که در جای خالی جوابی بنویسید. سوال را دوباره بخوانید و بعد پاسخ آن را حدس بزنید.

 

برای اینکه نکات و اطلاعات بیشتری از تمامی قسمتهای آزمون آیلتس بدانید در کلاسها و مراکز خصوصی آیلتس شرکت کنید و با گذراندن دوره های این کلاسها با آمادگی بیشتری در آزمون شرکت کنید.

برچسب ها: کلاس آیلتس, دوره امادگی آیلتس, IELTS, آیلتس, IELTS Test, IELTS Listening