اولین قسمت آزمون آیلتس - Listening

آزمون "گوش کردن" آیلتس

 

آزمون آیلتس از چهار بخش (قسمت) تشکیل شده, که قسمت اول آن "گوش کردن" (لیسِنینگ) است. این قسمت از آزمون به طور کلی فقط 30 دقیقه زمان میبرد, اما بعضی مواقع, برای خیلی از کاندیدها, این قسمت, یکی از دشوارترین قسمت های آزمون برای آنهاست. برای آنکه امتیاز و نمره ی خوبی در این قسمت به دست آورید, شما باید به وضوح مشخصه و ویژگی های این آزمون را درک کرده و وظایف تکنیکی آن را دنبال کنید.

به طور معمول این قسمت شامل چهار بخش است (چهار متن مجزا دارد). این متون کوچک درباره ی یک موضوع خاص, سوالهای خاص و ویژه ای به همراه دارد. مانند: پاسخ درست را انتخاب کنید, با کدام گزینه موافق و یا مخالف هستید, کلمه ی درست,عدد و یا تاریخ مناسب را بنویسید. لازم به یاداوری است که

هرکدام از متنها به مراتب سخت تر و دشوارتر از متن قبلی خواهد بود. به همین علت است که نباید برای متن اول, که ساده ترین آنها است, وقت زیادی گذاشت و بر روی آن زیاد فکر کرد. آزمون آیلتس, یک آزمون آکادمیک(علمی) است که عمق توانایی شما را در زبان بررسی و ارزیابی میکند. بنابراین متنها شامل اصطلاحات و واژگان رسمی و علمی فراوانی است.

تنها مزیت این قسمت از آزمون,این است که در حین گوش کردن, به شما زمان اضافی داده میشود تا جواب هایتان را در پاسخ نامه ی آزمون وارد کنید. به شما ده دقیقه زمان داده میشود تا مطمئن شوید که پاسخهای مناسب را در جای مناسب از پاسخنامه هایتان وارد کردید.

کلید موفقیت در این قسمت از آزمون آیلتس, تنها قادر به گوش دادن متنهای سخت و دشوار انگلیسی نیست. مهمترین کلید موفقیت در این قسمت از آزمون این است که بتوانید اطلاعات شنیده شده را به خوبی آنالیز کرده و پاسخ مناسب بدهید.

 سعی کنید تا با یک زمانبندی معین شروع کنید. به خاطر داشته باشید که شما فقط یکبار به متنها گوش میکنید. قبل از هر متن, به شما حدود یک دقیقه زمان داده میشود تا پاسخ های خود را بررسی کنید.اما وقت خود را بررسی کردن جوابها به هدر ندهید, زیرا شما نمیتوانید یکبار دیگر به متنها گوش دهید و یا در ذهن خود برگردانید. بهتر است تا زمان بیشتری برای خواندن و آشنایی بیشتر با مسائل دیگر بگذارید.

سعی کنید برای خودتان تعین کنید که چه کارهایی برای پاسخ دادن یک سوال باید انجام دهید. اگر باید جای خالی را پر کنید, سعی کنید که نشانه یا راهنمایی هایی برای آن پیدا کنید. برای مثال, اگر جمله نماد رایجی را معرفی کند, میتوانیم حدس بزنیم که شما چه کاری باید انجام دهید. چنین نشانه هایی میتواند در پیشروی شما کمک کند. اگر شما درستی عبارت را تعین میکنید و در کلمات پر معنی تاکید دارید, سعی کنید تا ایده ی اصلی را در طرح ارائه شده ی سخنرانی شناسایی کنید.

 

چطور برای آزمون "گوش کردن" آیلتس آماده شویم ؟

البته که در این قسمت ما به شما بیشتر گوش کردن را پیشنهاد میکنیم: این گوش کردن میتواند گوش دادن به برنامه های رادیویی و آهنگ های انگلیسی , برنامه های تلویزیونی و سریالهای مورد علاقه باشد. تنبلی نکنید و برای این کار پانزده دقیقه در صبح و پانزده دقیقه در شب وقت بگذارید. مطمئنا این کار جواب خواهد داد.

منابع های آنلاین زیادی در این ضمینه وجود دارد که شما میتوانید برای تمرین کردن و یادگیری نمونه سوالات آزمون از آنها استفاده کنید. این همچنین در گسترش لغات شما کمک خواهد کرد و به شما اجازه خواهد داد تا فرصت های پیش روی خود را از دست ندهید, روند پیشرفت خود را بررسی کنید و بر روی اشتباهات و نقاط ضعف خود در زبان بیشتر کار کنید.

همچنین برای آگاهی بیشتر از آزمون آیلتس و قسمتهای آن میتوانید در کلاسهای خصوصی آیلتس شرکت کنید, زیرا استادان باتجربه اینگونه مراکز بیشتر میتوانند شما را در این ضمینه راهنمایی کنند, به شما بگوید به چه چیزی باید بیشتر توجه کنید و چگونه زمان زمان خود را مدیریت کنید و اینکه چه کارهایی باید انجام دهید تا در روند سرعت پیشرفت خود بهبود ببخشید.

 

برچسب ها: کلاس آیلتس, دوره امادگی آیلتس, آیلتس, IELTS Test, IELTS Listening