نکاتی برای بهبود نمره Speaking آزمون آیلتس

نکات "صحبت کردن" آزمون آیلتس :  چگونه نمره 7 به دست آوریم ؟

نمره ی 7 در قسمت "صحبت کردن" آزمون آیلتس , هدف زبان آموزان زیادی است.

اما چرا وقتی که نمره ی شما در قسمتهای دیگر بالاتر است, به دست آوردن نمره ی 7 در قسمت صحبت کردن آیلتس دشوار است ؟

یکی از دلیل ها این است که صحبت کردن بیشتر از اینکه یک دانش باشد, یک مهارت است, بنابراین زمان زیادی میبرد تا این مهارت را کسب کرد. بهترین راه برای تقویت مهارت صحبت کردن این است که به طور مداوم تمرین کنید, و از نظرات اطرافیانتان خصوصا یک استاد کمک بگیرید.

فقدان درک و ارزیابی معیارهای زبان آموزان از آزمون آیلتس, باعث میشود تا آنها بر روی موارد ناچیز و کم اهمیت تمرکز کنند. به طور مثال: ممکن است که آنها نگران اشتباهات کوچک در تلفظات خود باشند و سعی کنند تا مانند یک انگلیسی زبان بومی صحبت کنند. این تلاشها ممکن است که تغییری ایجاد کنند, اما این تغییرات بسیار ناچیز است, زیرا تلفظات تنها 25% از نمره ی آزمون آیلتس شما را در بر دارد.

چند درصد از نمره ی آیلتس براساس داشتن یک داستان زندگی جالب و یا دانستن راه حلی برای تمام مشکلات جهان است؟

تقریبا 0%

آنچه واقعا کمک میکند, این است که بدانیم نمره ی صحبت کردن آزمون آیلتس چگونه و بر چه اساسی محاسبه میشود و بعد با تلاشهای مفید سعی کنیم تا دقیقا همان معیارهای مورد نیاز در آزمون را به آزمونگر اثبات کنیم.

به همین دلیل این نکات را برای شما جمع آوری کردیم تا از محتوای ارزیابی آزمون آیلتس بیشتر بدانید.

 

نکته ی اول آزمون صحبت کردن آیلتس : به صحبت کردن ادامه بدهید

بر اساس ارزیابی معیارهای آزمون آیلتس, یک کاندید با نمره ی7:

بدون هیچ تلاش قابل توجه و یا از دست دادن ارتباط صحبت میکنند

در آزمون صحبت کردن آیلتس, هر چقدر که بیشتر صحبت کنید, نمره ی بیشتری به دست خواهید آورد. حتی اگر با بیشتر صحبت کردن دچار اشتباهات بیشتری شوید. زیرا آزمون آیلتس به معنی این است که شما چه کاری میتوانید بکنید, نه اینکه چه کاری نمیتوانید. بنابراین در پاسخ به سوالی که از شما پرسیده میشود, تا جایی که میتوانید و تا زمانی که دیگر ایده ای به ذهنتان نمیرسید صحبت کنید. اینکه آزمونگر صحبتهای شما را قطع کند بد نیست.

 

نکته ی دوم آزمون صحبت کردن آیلتس : از یک یا دو مورد اصطلاح استفاده کنید

بر اساس ارزیابی معیارهای آزمون آیلتس, یک کاندید با نمره ی7:

از واژه ها و عبارتهای اصطلاحی رایج کمتری استفاده کنید و آگاهی خود در سبک و نظم و ترتیب را نشان بدهید

آزمونگرهای آزمون آیلتس به دنبال شواهدی که نشان دهد شما بیشتر از یک کتاب آزمون انگلیسی میتوانید در صحبت کردن پیشروی کنید و از عبارتها و اصطلاحات انگلیسی واقعی استفاده کنید, به شما گوش میدهند. پس با استفاده از اصطلاحات و عبارتهایی مختلف, سعی کنید تا آزمونگر را تحت تاثیر قرار دهید. به طور مثال برای اینکه بگویید نگران و یا مضطرب هستید, بگویید "من یک توپ استرس هستم". شما میتوانید با مراجعه کردن به ویکیپدیا در گوگل لیستی از این اصطلاحات ساده و کاربردی را پیدا کنید.

 

نکته ی سوم آزمون صحبت کردن آیلتس : سوال را شرح دهید

 بر اساس ارزیابی معیارهای آزمون آیلتس, یک کاندید با نمره ی7:

توضیح و تفسیر سوال بسیار مؤثر است

اگر آزمونگر از شما سوالی پرسید و بلافاصله راهی برای شرح آن سوال به ذهنتان رسید, همان معانی را با کلماتی دیگر بیان کنید . به طور مثال بگویید " منظور شما این است که ( نقل و یا شرح سوال با کلمات و بیانی دیگر) ؟  این استراتژیِ بسیار مؤثری در به اثبات رساندن یکی از مهارتهای مرکزی است که آزمونگر به خاطر آن گوش میکند.

 

نکته ی چهارم آزمون صحبت کردن آیلتس : از کلمات ارتباطی استفاده کنید و ایده هایتان را به هم ربط دهید

بر اساس ارزیابی معیارهای آزمون آیلتس, یک کاندید با نمره ی7:

با انعطاف پذیری, از طیف گسترده ای از کلمات ارتباطی و نشانگرهای گفتمان استفاده کنید

این در انگلیسی عادی به چه معنا است؟ بدین معنا است که شما از طیف گسترده و وسیعی از عبارت و اصطلاحایی مانند ( به عبارتی دیگر , همچنین , هر چند و از طرف دیگر برای مرتبط کردن ایده هایتان استفاده کنید. کلمه ی کلیدی "طیف" است. آزمونگر نمیخواهد که کلمه ی "از طرفی دیگر" را از شما صدها بار بشنود. صحبت کردن خود را ضبط کنید تا متوجه شوید از عبارتی مانند " از طرفی دیگر" چقدر استفاده کرده اید , اگر تعداد دفعات آن زیاد بود, عبارت و اصطلاحی دیگر را جایگزین آن کنید. حالا شما میتوانید شروع به اثبات رساندن یک طیف خوب از کلمات ارتباطی کنید.

 

نکته ی پنجم آزمون صحبت کردن آیلتس : از اشتباهات نترسید

بر اساس ارزیابی معیارهای آزمون آیلتس, یک کاندید با نمره ی7:

با وجود برخی اشتباهات گرامری, اغلب جملات بدون خطا ارائه میدهند.

این مورد به این معنا است که با وجود اشتباه کردن , هنور هم به دست آوردن نمره ی 7 و یا 7.5 امکان پذیر است. هر چند, بعضی از کاندیدها به دلیل نگرانی های زیاد از اشتباهاتشان, نمره های پایینی به دست آوردند زیرا آنها به آرامی صحبت کردند و در نتیجه اشتباهات آنها بیشتر آشکار میشود. اینکه بتوانید به آرامی اما روان و شمرده صحبت کنید اهمیت بیشتری نسبت به اشتباه کردن در سخنرانی آزاد دارد. البته که اگر وقتی اشتباهی کردید, بتوانید بلافاصله آن را تصحیح کنید تاثیر بسیار خوبی خواهد گذاشت.

 

 

 

برچسب ها: کلاس آیلتس, دوره امادگی آیلتس, تقویت اسپیکینگ آیلتس, IELTS, آیلتس, IELTS Test, IELT Seaking