روش هایی برای بهبود مهارت Reading آزمون آیلتس

بهترین راه برای بهبود مهارت خواندن آزمون آیلتس

 

سوال بسیار رایجی که اغلب زبان آموزان میپرسند, این است "چگونه میتوان مهارت خواندن را بهبود بخشید؟"

بیشتر وقتها پاسخ به این سوال را باید اینگونه جواب داد "بگذارید چیزی از شما بپرسم, آیا شما هر چیزی که در زبان خودتان میخوانید را متوجه میشوید؟"

پاسخ به این سوال همیشه منفی بوده, زیرا این به معنی آن است که شما مهارتهایی برای خواندن و استراتژی هایی برای درک و فهمیدن متنی را در زبان خود دارید, حتی اگر معنی تمامی کلمات را نخوانده باشید و متوجه نشده باشید.

 

تمام کاری که لازم است انجام دهید, این است که با استفاده از همین مهارت خواندنی که دارید در خواندن به زبانی انگلیسی نیز به کار ببرید. ممکن است که زبانها متفاوت باشد اما مهارتهای اولیه یکسان است.

 

 مهارتهای خواندن چیست ؟ 

چهار مهارت خواندنی که قرار است در رابطه با آن در این مقاله صحبت کنیم, اینها هستند :

"به طور اجمالی خواندن" , " بررسی کلی" , "خواندن زیاد" و " خواندن متمرکزانه"

 

 به طور اجمالی خواندن

این نوع از خواندن, زمانی است که ما فقط میخواهیم موضوع و هدف اصلی از متن را متوجه شویم. بنابراین فقط چشمانمان را روی نوشته های متن به دنبال اطلاعات خواسته شده میگردانیم تا تنها آن اطلاعات مورد نظر را دریابیم. بنابراین لازم نیست که معنای تک تک کلمات موجود در متن را بدانیم و یا متوجه شویم.

در زنگی واقعی, ما اغلب اوقات روزنامه ها را با همین روش میخوانیم تا تنها موضوع کلی اخبار عمومی را متوجه شویم.

 

بررسی کردن

این نوع از خواندن برای زمانی است که ما فقط به یک قسمت از اطلاعات خاص احتیاج داریم. بنابراین, نگاهتان را به طور اساسی و به دنبال آن اطلاعات ویژه و خاص که احتیاج دارید بر روی متن میگذرانید. در حالی که در روزنامه واری خواندن (سبک اول) احتیاجی نبود تا معنی تمامی کلمات را بدانید.

در حقیقت, ما از این روش در خواندن برای برنامه های زمانی, و یا یک راهنما برای یه نمایشگاه یا کنفرانس استفاده میکنیم. همچنین این روش میتواند روشی در آزمون خواندن آیلتس, برای یافتن اطلاعات ویژه ی خواسته شده نیز باشد.

دو روش دیگر خواندن برای تقویت و بهبود سطح مهارت خواندن شما استفاده میشود.

 

خواندن وسیع و گسترده

این روش از خواندن اغلب برای لذت بردن از متنهای بلند است. لازم نیست که کلمه به کلمه ی متن را متوجه شوید, شما برای لذت بردن میخوانید, تا به طور عمومی سرعت و سطح مهارت خود را بالا ببرید و یک مفهوم کلی از متن دریابید.

همیشه به دانش آموزان گفته میشود تا در وقت های آزاد خود, نوشته هایی که برای آنها جالب است و از خواندن لذت میبرند بخوانند. بنابراین, مطمئنأ, اگر از خواندن رمان و کتابهای ادبیات و هنری در زبان خود را لذت میبرید, همان کتابها را در زبان انگلیسی پیدا کنید و بخوانید. و یا اگر اینگونه ژانرهارو دوست ندارید , روزنامه و مجله های انگلیسی و یا کامیک و هر چیز دیگری که در زبان خود میخوانید و لذت میبرید به زبان انگلیسی بخوانید. دانش آموزان زیادی هستند که به صورت ناموفیت آمیزی سعی در خواندن کتاب های چارلز دیکنز ( نویسنده ی داستان معروف الیورتوییست) را دارند, در حالی که تا به حال هیچ کتاب و یا رمانی در زبان خود نخوانده بودند.

 

خواندن متمرکزانه

این روش با روشهای دیگری که تا الان درباره ی آنها بحث کرده ایم, متفاوت است, زیرا در این روش اینکه متوجه ی تک تک کلمات و جملاتی که میخوانیم بشویم اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع این روش, روشی دقیق است که برای خواندن و درک کلی و مفهوم متن استفاده میشود. ما اغلب از این روش خواندن برای خواندن متن های کوتاه که دارای اطلاعات مهم و پر اهمیت هستند استفاده میکنیم تا اطلاعات جدید و خاصی به دست آوریم.

مااز این روش برای خواندن صورت حسابهای بانکی و یا مدارکی که میخواهیم امضا کنیم, استفاده میکنیم.

 

در واقع, ما از دو روش اول ( روزنامه واری خواندن و بررسی کلی) در خواندن متن های آزمون خواندن آیلتس خود استفاده میکنیم. دو روش دیگر ( آخری) از استراتژی های خواندنی حساب میشوند که شما برای تقویت و بالا بردن سطح عمومی مهارت خود در خواندن از آنها استفاده میکنید.

برچسب ها: کلاس آیلتس, دوره امادگی آیلتس, IELTS, آیلتس, IELTS Test, CELPIP Reading