مهارت های اصلی آزمون آیلتس IELTS

چهار مهارت اصلی و اساسی آزمون آیلتس:

در این مقاله سعی داریم شما را با چهار مهارت اصلی که در آزمون آیلتس مورد ارزیابی قرار می گیرد آشنا کرده و نکاتی مختصر راجع به آن ها بیان کنیم. بنابراین برای آشنایی بیشتر با مهارت های اصلی آزمون آیلتس این مطلب را مطالعه کنید.

 

مهارت شنیداری و یا گوش کردن (Listening) :

این مهارت شاید به ظاهر ساده ترین مهارت آزمون باشد, اما این طور نیست. در این قسمت از آزمون توانایی فرد را در شنیدن زبان انگلیسی صحبت شده در زبان محاوره ای (مکالمه) و یا زبان رسمی در سخنرانی ها و غیره مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد.

 برای موفقیت در این قسمت از آزمون, زبان آموزان و داوطلبان نیاز به درک شنیداری بالا از دانش زبان انگلیسی و هم چنین یافتن نکات و جزئیات از طریق گوش کردن به فایل های صوتی در این آزمون دارند. برای تقویت کردن این مهارت خود میتوانید روزانه با گوش کردن به رادیو های انگلیسی زبان و اخبار ها, فیلم های انگلیسی تمرین کنید. تمرین مداوم و مستمر تأثیر به سزایی در بهبود مهرات شما در این قسمت از آزمون دارد.

 

مهارت خواندن (Reading) :

خواندن  متون های طولانی یک کار دشوار و برای مبتدیان دشوار تر است. داوطلبان اغلب احساس می کنند که برای آزمون های مهارت انگلیسی فقط باید بر روی زبان انگلیسی تمرکز کنند, اما بخش خواندن برای سنجش سرعت خواندن داوطلبان و توانایی تصمیم گیری و یافتن اطلاعات و جزئیات اصلی از متون فراهم شده است. در آزمون آیلتس آکادمیک 40 سوال و در آزمون عمومی (General) هم 40 سوال وجود دارد که داوطلبان باید به آن ها پاسخ بدهند. تنها داشتن دانش در زمینه واژگان و یا دانستن چگونگی سوالات و تکالیف آزمون به تنهایی کاربردی ندارد و باید همه ی آن ها در کنار هم, برای پاسخ دهی به سوالات کاربرد داشته باشند که فقط با تمرین کردن به طور منظم می توانید نمره مناسب بگیرید.                                                                                                                    

 

مهارت نوشتاری (Writing):

نوشتن می تواند بسیار سخت باشد. زیرا در آزمون عمومی (General), داوطلبان باید نامه ای در تکلیف اول آزمون و سپس مقاله ای مرتبط با یک موضوع, برای تکلیف دوم بنویسند. در آزمون آکادمیک از داوطلبان خواسته میشود تا یک مقاله از یک نمودار, جدول, و یا یک نقشه ارائه دهند. این قسمت از آزمون سطح توانایی شما را در نوشتن مطالب, ایده, نظرات و عقاید خود در موقعیت های متفاوت به چالش کشیده و مورد ارزیابی قرار میدهد.

کلمات و جملاتی که در مقاله های خود استفاده میکنید, اهمیت بسیار زیادی دارد, بنابراین دقت کنید تا تمام جزئیات خواسته شده در صورت سوال و یا تکلیف مورد نظر را در نوشته ی خود رعایت کنید. هر کجا که لازم بود از حروف بزرگ و یا علائم نقطه گذاری استفاده کنید, زیرا در بسیاری از مواقع, زبان آموزان به دلیل استفاده ی نا به جا از علائم نشانه گذاری نمره ی خود را به طور قابل توجهی از دست دادند.

املاء درست کلمات, دستور زبان (گرامر) خوب و همچنین استفاده از دامنه ی واژگان متنوع و ساختار کلمات و جملات مناسب از راه های کسب نمره ی بالا در این قسمت از آزمون است و رعایت تمامی این نکات در نوشتن مقاله ی شما اهمیت بالایی دارد و می تواند در گرفتن نمره دلخواه کمک کند.

 

مهارت سخن گفتن (Speaking):

مهارت صحبت کردن در آزمون آیلتس آخرین مهارتی است که مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته میشود .این بخش از آزمون معمولا 15 دقیقه زمان میبرد. بخش اول تقریبا 5 دقیقه زمان خواهد برد و راجع به مسائل و موضوعات آشنا است. به طور مثال ممکن است در مورد خانه, خانوده, شغل و یا محیط کار, تحصیل و مسائل این چنینی از شما سوال پرسیده شود. اما برای گرفتن نمره بالا شما باید به طور دقیق صحبت کنید, یعنی از لغت نامه مناسب و قوی استفاده کنید و تسلط کافی برای بیان کردن لغات و ساختار جملات داشته باشید. هر چقدر با اعتماد به نفس بالاتر صحبت کنید نتیجه ی مطلوب تری بدست می آورید.

بخش دوم بین 3 تا 4 دقیقه زمان خواهد برد که به شما دو دقیقه زمان داده خواهد شد و بقیه زمان را آزمونگرصحبت های شما را تحلیل می کند. بخش سوم تا حدودی متغیر است و می توان یک بحث تعاملی نیز باشد.

برای آنکه تمام قسمت ها را به آسانی پشت سر بگذارید و بتوانید راحت صحبت کنید, قبل از روز آزمون تمرین کنید هر چقدر بیشتر تمرین کرده باشید نمره بالاتری خواهید گرفت, حتی برای تمرین می توانید به کلاس های آموزشی مراجعه کرده و از برنامه های منظم اساتید این مراکز بهره ببرید.

 

برچسب ها: کلاس آیلتس, IELTS, IELTS Test