نکات Reading آزمون آیلتس

 آنچه که از Reading (قسمت خواندن) آزمون آیلتس باید بدانید :

 

قسمت خواندن (Reading) آزمون آیلتس به دو بخش جنرال (عمومی) و آکادمیک (تحصیلی و یا دانشگاهی) تقسیم می شود که در هر دو نوع آن, مدت زمانی که برای امتحان در نظر گرفته شده است, 60 دقیقه (یک ساعت) می باشد. بدین صورت که داوطلبان و یا کاندیدها باید به 40 سوال در 3 بخش این آزمون پاسخ دهند. هیچ کدام نیاز به اطلاعات تخصصی و یا خاصی ندارد, اما متن ها به مرور دشوارتر خواهند شد. شما باید برای هر متن تقریبأ 20 دقیقه را در نظر بگیرید و زمان خود را به درستی مدیریت کنید .متن هایی که در آزمون وجود دارد, از روزنامه ها ,مجلات و.. انتخاب شده اند و غیر تخصصی هستند.

به طور کلی آزمون خواندن (reading) آیلتس آکادمیک, لغات بیشتر و پشرفته تری دارد, بنابراین به دقت بیشتری لازم دارد.

 

نکات طلایی :

- مدیریت زمان برای آزمون آیلتس اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا اکثر داوطلبان با کمبود وقت مواجه می شوند و نمی توانند تمام سوالات بخش آخر را بخوانند و به آنها پاسخ دهند و همین امر باعث می شود که نمره خود را از دست بدهند.

- سوالات را به ترتیب پاسخ دهید. در ابتدا متن اول و سپس متن های دوم و سوم. چون با وجود آنکه متن ها به مراتب دشوارتر می شوند اما نمره هایی که در نظر گرفته شده یکسان است. بنابراین از سوالات آسان تر شروع کنید.

آزمون نمره منفی ندارد پس به همه سوالات پاسخ دهید.

- برخلاف آزمون گوش کردن و یا شنیداری (Listening) وقت اضافی برای وارد کردن پاسخ ها به برگه پاسخنامه وجود ندارد و به طور هم زمان باید تمامی جواب ها را وارد پاسخنامه کنید.

- توجه زیادی به املاء لغات و گرامر آن ها داشته باشید.

- بعضی از سوالات به ترتیب متن نیستند, بنابراین مراقب این گونه از سوالات باشید تا زمان خود را بیهوده به هدر ندهید.

- اگر جواب سوالی را نمی دانید و اصلا در مورد جوابی که در ذهن دارید, مطمئن نیستید وقت خود را تلف نکنید, کنار آن سوال علامت بزنید و به سوال های بعدی پاسخ دهید .اگر درانتهای آزمون, وقت اضافی داشتید, میتوانید به سوالی که علامت زدید برگردید, بیشتر به آن فکر کنید و سپس پاسخ دهید.

- آزمون خواندن (Reading) آیلتس, نیز سایر دیگر قسمت های اصلی آزمون شدیدا نیاز به تقویت و بالا بردن دانش لغات دارد و همچنین اینکه بتوانید دانش گرامری خود را تقویت کنید نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

- برای آنکه به سوالات خواندن (Reading) پاسخ دهید باید دانش لغوی بالایی داشته باشید و لغات را به خوبی بدانید پس هر چه دامنه واژگان شما گسترده تر و متنوع تر باشد, وقت کمتری را برای حدس زدن معنای کلمات صرف می کنید و سرعت خواندنتان بیشتر می شود و درنتیجه به سوالات بیشتری پاسخ خواهید داد.

 

برای درک بهتر متن ها به 3 روش اصلی نیاز دارید:

1- اسکیم کردن (Skimming): نگاهی اجمالی به متن و روزنامه واری خواندن متن ها برای درک موضوع اصلی

2- اسکن کردن (Scanning) : پیدا کردن سریع یک کلمه (مانند اسم یا تاریخ, نام مکانی خاص و یا اطلاعات جزئی و ویژه) با حرکت سریع چشم بر روی متن ,به این شکل که فقط به دنبال همان کلمه مورد نظر در متن بگردید و سعی کنید تا کلمه ها و اطلاعات دیگر در متن حواس شما را پرت نکند.

3- کلوز ریدینگ: در بعضی از سوالات شما نیاز دارید تا چند جمله یا قسمتی از متن را بخوانید و معنای آن را کامل بفهمید و درک کنید تا بتوانید جواب سوال را بدهید.

نکته مهم دیگر این است که اگر معنی کلماتی را نمی دانید, زمان زیادی روی آن ها نگذارید و ذهن خود را درگیر معنای آن نکنید.

فریب کلماتی که در متن و سوال یکی هستند را نخورید, این کلمه ها در واقع شما را گول می زنند تا فکر کنید قسمتی که جواب را در خود دارد, درست همان قسمتی است که کلمات یکسانی با سوال دارند اما بیشتر مواقع این گونه نیست .

 برای پاسخ دادن به سوالات قسمت خواندن (Reading) ایده آل گرا نباشید, یعنی سعی نکنید تمام متن و مفهوم و کلمات آن را بفهمید این کار هیچ ارزشی ندارد, زیرا هدف تنها پاسخ گویی درست به سوالات است.

بیشترین چیزی که موفقیت شما را تضمین خواهد کرد, خواندن و تمرین فراوان قبل از آزمون است, چه به تنهایی این کار را انجام دهید و یا چه در کلاس های آموزش خصوصی آیلتس شرکت کنید. متن های زیادی را مطالعه کنید تا هم به سریع خواندن متون عادت کنید و هم لغات بیشتری را در ذهن خود بسپارید.

انواع سوالات قسمت خواندن (reading) آزمون آیلتس را شناخته و روش های پاسخ دهی به آن ها را نیز یاد بگیرید و قبل از آزمون انواع سوالات را تمرین کنید و به یاد داشته باشید روشی که برای شما جواب می دهد ممکن است برای شخص دیگری کاربردی نداشته باشد, بنابراین هر فرد استراتژی خاص خود را دارد.

تمرین با استاد و فردی که انواع روش ها را می شناسد و در این راه تجربه ی بیشتری نسبت به شما دارد برای شما بسیار موثر است و به شما کمک میکند تا بهتر نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید تا عملکرد بهتری در آزمون آیلتس و مهارت های آن داشته باشید.

 

 

برچسب ها: کلاس آیلتس, IELTS, IELTS Test, IELTS Reading