آزمون آِیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس - آیلتس آکادمیک (تحصیلی)

در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی جامع و مفید از یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی بین المللی که آزمون آیلتس است به شما ارائه دهیم تا با آزمون بیشتر آشنا شده و در نتیجه بتوانید به آسانی نمره بالایی در آن به دست آورید.

آزمون آیلتس یکی از رایج ترین ترین و معتبرترین آزمون های مهارت زبان انگلیسی در سطح بین المللی است. بنابراین اگر شما میخواهید برای ادامه تحصیل خود در یک کشور انگلیسی زبان برنامه ریزی کنید که تمامی دانشگاه های آن به زبان انگلیسی تدریس می شود پس حتما باید مدرکی معتبر در زبان انگلیسی داشته باشید که آزمون آیلتس این امکان را برای سنجش مهارت های زبانی شما ممکن ساخته.

آزمون آیلتس برای سیستم آزمون و سنجش زبان انگلیسی بین المللی است. این آزمون در بیش از 130 کشور و در بیش از 1100 شهر در حال برگزاری و قابل دسترس است.

آزمون آیلتس به دو بخش آیلتس عمومی و یا جنرال (General) و آیلتس آکادمیک (Academic) تقسیم می شود. انتخاب هر یک از آن ها به شما و هدفی که دارید بستگی دارد.

به عنوان مثال افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باید از طریق شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک (تحصیلی) اقدام کنند و افرادی که برای اقامت دائم و یا شهروندی قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند باید از طریق آزمون عمومی (General) آن اقدام نمایند.

نمرات این آزمون توسط بیش از 9000 سازمان در سراسر جهان مورد قبول و پذیرفته واقع شده است, بنابراین اگر می خواهید در یک دانشگاه معتبر در خارج از کشور تحصیل کنید هر چه سریعتر برای گرفتن مدرک آیلتس اقدام کنید.

 

برای شرکت درآزمون آیلتس چه مهارت هایی باید داشته باشیم؟

آزمون آیلتس تمام چهار مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. این چهار مهارت شامل : گوش دادن (Listening) ,خواندن (Reading) , نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) میباشد.

شما باید نقاط قوت و ضعف خود را در این این چهار مهارت تقویت کرده و به خوبی تمرین کنید, زیرا شما در تمام طول تحصیل و موقعیت شغلی خود در خارج از کشور به آن نیاز خواهید داشت.

بیایید با هم اتفاقات روزمره زندگی خود را در زمینه ی تحصیلی (آکادمیک) در یک کشور بیگانه و انگلیسی زبان تصور کنیم. شما در یک سخنرانی و یا همایش شرکت خواهید کرد و باید قادر به درک آنچه استادان می گویند باشید. همچنین شما باید در مدت کوتاهی متن های تخصصی بخوانید زیرا از شما انتظار می رود که تکالیف و سخنرانی های نوشته شده خود را انجام دهید. به علاوه شرکت کردن در بحث های کلاسی و پروژه های گروهی بخش مهمی از یادگیری شما را تشکیل می دهد و قطعأ تأثیر مثبتی در نمره شما خواهند گذاشت. بنابراین شما نباید با درک گفتاری (Speaking) یا شنیداری (Listening) مبارزه کنید.

 

چه نمره ای از آزمون آیلتس برای دوره کارشناسی ارشد و بالاتر نیاز است؟

نمرات آزمون آیلتس از 0 تا 9 است که هر نمره صلاحیت های مشخص شده ای دارد.

در زبان انگلیسی نمره 1= غیر کاربر / نمره 5 = کاربر متوسط / نمره 7 = کاربر خوب / نمره 9 = کاربر متخصص محسوب میشود.

بنابراین شما باید برای دست یابی به نمره 6.5 و بالاتر برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی است تلاش کنید و بر روی هدف خود تمرکز کنید.

 

زمان بندی در مهارت های اصلی آزمون آیلتس به چه صورت است ؟

زمان بندی چهار مهارت اصلی آزمون آیلتس به این صورت است:

بخش گوش دادن (Listening) شامل 40 سوال میباشد که شما باید در مدت 30 دقیقه به سوالات آن پاسخ دهید. در بخش خواندن (Reading) 60 دقیقه زمان برای پاسخ دادن به سوالات آن فرصت دارید. در بخش نوشتن (Writing) دو تکلیف برای انجام دادن و نوشتن دارید و برای انجام دادن این بخش به شما 60 دقیقه زمان داده میشود و در بخش صحبت کردن (Speaking) برای سه قسمت کلی 11 تا 14 دقیقه زمان خواهید داشت.

(در طول سخنرانی شما یک مکالمه رو در رو با یک آزمونگر خواهید داشت.)

 

چگونه نمره ای بالا در آزمون آیلتس به دست آوریم ؟

برای دریافت و کسب یک نمره خوب و پذیرش در رشته های مناسب در دانشگاه های کشورهای خارجه باید قبل از شروع به آماده شدن برای آزمون مطمئن شوید که از سطح بالایی در زبان انگلیسی برخوردار هستید و به زبان انگلیسی مسلط هستید.

پس از انکه پایه زبان انگلیسی شما قوی شد نمیشود که بلافاصله در آزمون شرکت کرد بلکه شما باید به خوبی گرامر و دستورالعمل ها را بدانید,لغات و واژگان زیادی را بلد باشید ,درک مطلبتان قوی باشد و...که تمام این ها برای شرکت در آزمون آیلتس لازم است و فقط یادگیری کفایت نمی کند بلکه باید تمرین مداوم و مستمر داشته باشید و این موضوع با شرکت کردن در کلاس ها و یا دوره های خصوصی آیلتس, با تمرین و راهنماییهای اساتید این دوره ها امکان پذیر است.

در اینجا 11 گام ضروری برای افزایش و بهبود نمره شما در آزمون آیلتس قرار دادیم پس توجه کنید:

 1. آمادگی خود را برای آزمون شروع کنید و روند بهبود و پیشرفت خود را ملاحضه کنید.
 2. دستورزبان و گرامر های لازم و پر کاربرد زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید, تمرین کنید و در تمارین نوشتاری و گفتاری خود از آن استفاده کنید.
 3. از هر فرصتی برای تمرین و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی استفاده کنید (یا به صورت صوتی ,و یا به صورت نوشتاری و...)
 4. هر چهار مهارت خود را تقویت کنید و برای بهبود نقاط ضعف خود در هر یک از مهارت ها تلاش کنید.
 5. دامنه ی لغات خود را گسترش بدهید و سعی کنید هر روز 10 لغت جدید به لیست لغات خود اضافه کنید.
 6. مطالب و متن هایی با موضوعات مختلف و متنوع تخصصی مانند فرهنگ, تاریخ, امور مالی و یا مدیریت و ... مطالعه کنید.
 7. به انواع اخبار و یا رادیوهای انگلیسی زبان گوش دهید و یا مستندها و برنامه های تلویزیونی مختلف تماشا کنید.
 8. با دوستان و یا نزدیکان خود که زبان انگلیسی بلد هستند صحبت کردن راجع به موضوعات مختلف و متنوع را تمرین کنید.
 9. هنگامی که پایه و اساس زبان انگلیسی را یاد گرفتید به یک کلاس آمادگی آزمون آیلتس مراجعه کرده و در دوره های خصوصی این مراکز شرکت کنید تا از مشاوره و راهنمایی اساتید این نوع دوره ها بهره برده تا بتوانید هر چه سریعتر در آزمون آیلتس شرکت کنید.
 10. قبل از شرکت کردن در آزمون اصلی در یک آزمون ماک (شبه ساز آزمون اصلی) شرکت کرده تا بتوانید از مهارت های زبانی خود در آزمون مطمئن شوید و در صورت داشتن هر گونه ضعفی در هر یک از مهارت های آزمون آنها را برطرف سازید.
 11. از چند هفته قبل از آزمون در دوره های تخصصی آمادگی برای آزمون آیلتس شرکت کنید و آزمون های مشابه انجام دهید تا با اعتماد به نفس بیشتر و عملکردی بهتر در آزمون آیلتس حاظر شوید.

 

هدف کلی از آزمون آیلتس این است که مطمئن شوید شما به زبان انگلیسی مسلط هستید و به آن سطح لازمه جهت اقدام و تحصیل در هر مقطعی در دانشگاه های انگلیسی زبان در خارج از کشور رسیدید.

برچسب ها: کلاس آیلتس, دوره امادگی آیلتس, IELTS, آیلتس, IELTS Test, Academic IELTS, آیلتس آکادمیک