آزمون Listening سلپیپ (Celpip)

قسمت اول آزمون CELPIP : Listening و بخش های اصلی آن

 

گوش کردن آزمون سلپیپ, چگونگی درک شما را از زبان انگلیسی که در مکالمات روزمره به کار میرود, مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد.

به طور مثال, زمانی که مردم, پیشنهادات, انتقادات و نظرات خود را در موقعیت های کاری بیان میکنند, به چه اندازه شما متوجه صحبت های آنها می شوید ؟

و یا, آیا میتوانید از مهارت های گوش کردنتان در ارائه ی پاسخ های مناسب, نظرات و یا پیشنهادات خود استفاده کنید؟

هر یک از قسمت های آزمون گوش کردن, بخشی از مهارت های اصلی شنیداری شما را ارزیابی میکند. بنابراین پاسخ های شما, نشان دهنده ی درک و فهم شما از شنیدن زبان انگلیسی در موقعیت های روزمره است.

این قسمت از آزمون, به طور کلی, دارای هشت بخش مختلف است که در کل به آن, 47 دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

تمام سوالات در آزمون گوش کردن, به صورت گزینه ای هستند. زمانی که شما آزمون گوش کردن سلپیپ عمومی را کامل کردید, پاسخ های شما به صورت خودکار توسط کامپیوتر نشان گذاری میشوند.

حتی اگر پاسخ درست سوالی را نمیدانید, میتوانید پاسخ درست را از میان گزینه های باقیمانده حدس بزنید.

هیچ جریمه ای برای پاسخ های اشتباه و غلط وجود ندارد.

 

بخش اول : شناسایی کردن مترادف ها

به یک موقعیت گوش کنید و پاسخی را که نزدیک ترین معنی را دارد انتخاب کنید.

توضیحات : در بخش اول آزمون Listening, شما یک بار به یک اظهاریه کوتاه و مختصر گوش میکنید. سپس چهار گزینه خواهید دید که شما باید آن گزینه ای را انتخاب کنید که معنای نزدیکتری به آنچه را که شنیدید داشته باشد.

این بخش از ازمون, دارای هشت کلیپ صوتی و هشت سوال برای انجام دادن میباشد که شما 25 ثانیه زمان برای گوش کردن به فایل صوتی و 4 دقیقه زمان برای پاسخ دادن به سوالات آن فرصت دارید.

 

بخش دوم : پاسخ به سوالات کوتاه

به یک سوال گوش کنید و بعد بهترین گزینه پاسخ را انتخاب کنید.

این بخش دارای هشت کلیپ صوتی و هشت سوال میباشد. در این بخش شما یکبار به یک سوال کوتاه گوش میکنید و بعد به چهار پاسخ ممکن آن گوش میدهید تا گزینه ای را که بهتر پاسخ سوال مورد نظر شما را داده است, انتخاب کنید.

شما 27 ثانیه زمان برای شنیدن سوال و 4 دقیقه برای پاسخ به سوالات این بخش فرصت دارید.

 

بخش سوم : به راه حل یک مشکل گوش کنید

این بخش دارای 11 کلیپ صوتی از یک دیالوگ و هشت سوال برای پاسخ دادن می باشد.

به این صورت که شما مکالمه ای بین یک مرد و یک زن را خواهید شنید که یکدیگر را نمیشناسند. برای یکی از آنها مشکلی پیش آمده و دیگری که در یک سازمان دولتی کار میکند, به مشکل آن فرد رسیدگی خواهد کرد. مکالمه به سه بخش تقسیم شده است که بعد از اتمام هر بخش, شما به دو یا سه سوال گزینه ای, از 8 سوال کلی, پاسخ خواهید داد. در هر یک از سوال ها, پاسخهای انتخابی ممکن است یا کلمه باشد و یا تصاویر.

شما 8 دقیقه زمان برای گوش کردن به هر سه بخش از مکالمه, و پاسخ به سوالات آن فرصت دارید.

 

بخش چهارم : به یک مکالمه ی روزمره گوش کنید.

به یک دیالوگ (مکالمه) گوش کنید و به 5 سوال آن پاسخ دهید.

در بخش چهارم آزمون Listening, شما دیالوگ و مکالمه ای بین دو فرد را می شنوید که بعد از آن باید به یک سری از سوالات آن پاسخ دهید. دیالوگ و مکالمه در مورد یک فعالیت روزمره مانند خرید کردن و یا صحبت کردن با یک همکار در محل کار است. این بخش شامل 6 کلیپ صوتی و 5 سوال می باشد که شما 5 دقیقه فرصت دارید به دیالوگ گوش کنید, و به پنج سوال آن پاسخ دهید.

 

بخش پنجم : برای دریافت اطلاعات گوش کنید.

این بخش دارای هفت کلیپ صوتی و شش سوال می باشد.

در بخش پنجم آزمون Listening, شما به یک دیلوگ و مکالمه ای طولانی تر بین دو فرد گوش خواهید داد, همچنین موضوع کلی مکالمه ای که بین آن دو فرد انجام میشود که ممکن است کمی تخصصی تر باشد.

به این بخش از آزمون, 6 دقیقه زمان برای گوش کردن به دیالوگ و پاسخ به شش سوال آن اختصاص داده شده است.

 

بخش ششم : به بخشی از یک اخبار گوش کنید

به گزارشی از یک خبر گوش کنید و بعد به پنج سوال آن پاسخ دهید.

این بخش دارای یک کلیپ صوتی و پنج سوال می باشد.

بخش ششم از آزمون Listening یک گزارش خبری است, که اغلب بر جامعه و اجتماع داخلی تمرکز دارد. در واقع, گزارش های خبری, برای گفتن داستان ها و اتفاق های روزمره به روشی ساده طراحی شده اند.

هدف شما درک موضوع کلی خبر است, حتی اگر متوجه ی تمام جزئیات آن نشدید. شما پنج پاسخ درست را برای ترکیب یک خلاصه ی کوتاه از موضوع اخبار, پیدا خواهید کرد.

شما 5 دقیقه زمان برای گوش کردن به بخشی از اخبار و پاسخ دادن به پنج سوال آن فرصت خواهید داشت.

 

بخش هفتم : به یک مذاکره گوش کنید

این بخش دارای یک کلیپ صوتی و هشت سوال میباشد که شما یک مذاکره بین سه نفر را تماشا کرده و به آن گوش میکنید سپس به هشت سوال آن بخش پاسخ دهید.

در بخش هفتم از آزمون Listening , شما در یک ویدیو, سه نفر را در حال مذاکره و بحث کردن در مورد یک مشکل خواهید دید, که نمیتوانند برای راه حل آن با هم به توافق برسند. آنها ممکن است همکارانی در یک موقعیت و محل کاری باشند و یا داوطلبانی باشند که در یک سازمان با هم کار میکنند. بعد از آن, شما به هشت سوال گزینه ای پاسخ خواهید داد. گزینه های پاسخ به هر سوال ممکن است یا کلمات باشند و یا تصاویر.

شما 6 دقیقه زمان برای گوش کردن و نگاه کردن به مذاکره دارید و بعد از آن باید به هشت سوال آن پاسخ دهید.

 

بخش هشتم : به دیدگاه ها و یا اظهار نظرات گوش کنید

در این بخش شما به یک گزارش طولانی تر گوش خواهید کرد. محتوای کلی این گزارش, بیشتر از فایل های صوتی قبلی شما را به چالش خواهد کشاند, زیرا راجب یک موضوع اجتماعی از دو دیدگاه نظر و یا پرسپکتیو متفاوت صحبت میشود. به احتمال بسیار بالایی شما با کلمات و واژه های بسیار پیشرفته ای رو به رو رو خواهید شد, که درک برخی از آنها ممکن است برای شما بسیار دشوار و پیچیده باشد.

 شما هشت دقیقه برای گوش کردن به گزارش و پاسخ دادن به شش سوال آن فرصت دارید.

این بخش دارای یک کلیپ صوتی و شش سوال می باشد.

 

به طور کلی, هشت قسمت مختلف در آزمون Listening سلپیپ وجود دارد, اما فقط هفت بخش از آن در هنگام آزمون رسمی ارائه داده می شود. از آنجایی که شما نمیدانید کدام یک از آنها جز آن هفت قسمتی که انجام خواهید داد, نیست . بهتر است که برای تمامی قسمت های آن آمادگی لازم و کافی را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید همانطور که در آزمون پیش میروید, کلیپ های صوتی نیز طولانی تر و سوالات آن به مراتب دشوارتر خواهد شد. بنابراین, برای دریافت اطلاعات بیشتری که ممکن است برای درک کلی موضوع در جملات ارائه شده باشد, با دقت گوش کنید و نکات کلیدی ای که ممکن است در یاداوری جزئیات به شما کمک کند را یاداشت کنید.

برای با موفقیت به پایان رساندن این قسمت از آزمون, شما باید بلافاصله ایده های پیچیده و دشوار را شناسایی کنید. گاهی ممکن است لازم شود تا خودتان اطلاعات بیشتری حدس بزنید, و یا بر اساس آنچه که از کلیپ صوتی شنیدید نتیجه گیری کنید.

به یاد داشته باشید که اگر این قسمت کمی دشوار به نظر آمد, هنوز هم میتوانید بهترین خود را در آزمون به اجرا بگذارید.

 

آزمون سلپیپ عمومی, آزمونی است که برای ارزیابی سطح توانایی زبان انگلیسی شما طراحی شده است.

این قسمت از آزمون گوش کردن هم نیز, برای ارزیابی بالاترین سطح توانایی شما در گوش کردن قرار داده شده است.

 

 

 

 

برچسب ها: CELPIP, CELPIP Test, آزمون سلپیپ