آزمون Reading سلپیپ (CELPIP)

قسمت دوم آزمون سلپیپ (CELPIP)

بخش خواندن (Reading) آزمون

آزمون خواندن, چگونگی درک شما را از خواندن هر متنی که به صورت شخصی , اجتماعی و یا کاری باشد میخوانید را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. 

اینکه آیا مهارت خواندن شما, به شما در درک وسیع مطالب و موضوعات مختلف و متنوع, پیام های ایمیل, نمودار ها, نامه نگاری های شخصی و کاری و یا متن های مفید کمک میکند ؟

آیا میتوانید برخی از نظرات مختلفی را که در متن های کوتاه ارائه شده است را تشخیص دهید و یا تفسیر کنید؟

هر کدام از بخش های این قسمت از آزمون به شما این اجازه را می دهد تا مهارت های خاص و ویژه ی خود را در خواندن و به طور کل توانایی خواندن خود را نشان دهید.

به طور کلی 60 دقیقه برای کامل کردن هر چهار بخش از آزمون خواندن سلپیپ اختصاص داده شده است.

 قسمت خواندن آزمون سلپیپ دارای چهار بخش است. در هر بخش, شما یک متن کوتاه تا اندازه ای متوسط میخوانید و بعد باید به تعدادی سوالات گزینه ای آن پاسخ دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا هم بخوانید و هم به سوالات متن مربوطه ی آن پاسخ دهید. سوالات در یک کادر به صورت لیستی قرار گرفته شده اند و شما با استفاده از موسِ سیستمی که در اختیار دارید, بر روی گزینه ای که در پاسخ به سوال مورد نظر انتخاب کرده اید, کلیلک میکنید.

از آنجایی که پاسخ های شما ممکن است درست و یا غلط باشد, نمره و امتیاز شما از طریق کامپیوتر تشخیص داده میشود.

 

بخش اول : خواندن مراسلات (2 متن برای خواندن)

ابتدا یک نامه را میخوانید و بعد به شش سوال آن پاسخ میدهید, سپس پاسخی در جواب به نامه میخوانید و بعد باید با انتخاب بهترین گزینه جاهای خالی را پر کنید.

تکلیف اول از بخش اول آزمون خواندن, خواندن یک نامه ی شخصی و پاسخ به شش سوال از متن نامه است. موضوع کلی نامه میتواند هر موضوع رایجی که مردم در مورد آن بحث میکنند به روش نامه نگاری, مانند تعطیلات, یک وعده ی غذایی در یک رستوران, یک رویداد خانوادگی مانند مراسم ازدواج و غیره باشد.

 این بخش از خواندن دارای 11 سوال است و به آن 11 دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

دومین تکلیف این بخش از آزمون, خواندن یک پاسخ کوتاه در جواب نامه از شخصی که نامه ی اصلی را دریافت کرده می باشد. این نامه مستقیمأ در جواب به محتوای کلی ای که در نامه ی اول نوشته شده می باشد, اما ممکن است که اطلاعات جدیدی را هم نیز ارائه دهد. سوالات این بخش شامل پر کردن جای خالی با کلمات مناسب می باشد. پنج جای خالی وجود دارد که برای هر کدام از آنها شما چهار گزینه خواهید داشت. در بیشتر مواقع لازم است تا شما جواب نامه را به نامه ی اول مرتبط سازید تا پاسخ سوال را به دست آورید.

 

بخش دوم : خواندن برای ترسیم و یا متصل کردن (یک متن برای خواندن و یک نمودار)

یک نامه را بخوانید, که به نمودار اشاره شده است و سپس بهترین گزینه پاسخ را انتخاب کنید.

در بخش دوم آزمون خواندن, شما یک ایمیل به همراه یک نمودار و یک سری اطلاعات کوتاه میخوانید. محتوای ایمیل میتواند کاری (مانند یک درخواست کاری) و یا شخصی (مانند لیستی از آپارتمان هایی برای اجاره) باشد. برای پر کردن این پنج جای خالی, لازم است تا شما اطلاعات داده شده در نمودار را درک کرده و آن را به پیام ایمل مورد نظر مرتبط سازید. اغلب این دیاگرام ها نمودارهایی هستند که ترکیباتی از تصاویر و متن هستند. اینکه شما بتوانید با خواندن مجموعه متن هایی برای بهبود و تقویت خواندن نمودارها تمرین کنید اهمیت بسیار زیادی دارد و میتواند در مهارت خواندن نموداری شما موثر باشد.

این بخش از خواندن دارای 8 سوال میباشد و 9 دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است.

 

 

بخش سوم : خواندن برای دریافت اطلاعات (یک متن برای خواندن)

یک متن را بخوانید و تصمیم بگیرید که کدام پاراگراف (در صورت وجود) به کدام یک از جملات مربوط میشود.

در بخش خواندن برای برای دریافت اطلاعات, شما متنی اطلاعاتی , تشکیل شده از چهار پاراگراف میخوانید. متن شامل دامنه ی وسیع و متنوعی از موضوعات مرتبط با همه چیز از رفتار و خلقیات انسان ها نوشته شده تا موضوعات مربوط به جغرافی. این متن نوشته شده است تا دانش مردم را از آنچه نمیدانند بالا ببرد.

این بخش از آزمون دارای 9 سوال است و 9 دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است.

 

بخش چهارم : خواندن برای دیدگاه نظرات (2متن برای خواندن)

ابتدا یک گزارش(نظریه) را بخوانید و به 5 سوال آن پاسخ دهید. سپس یک پاسخ را در جواب به نظریه بخوانید و 5 جای خالی را با انتخاب بهترین گزینه مناسب پر کنید.

 

بخش پنجم : * قسمت هایی که به آنها نمره ای تعلق نمیگیرد*

(نامعلوم)

* این قسمت ها برای توسعه و گسترش آزمون استفاده شده اند و ممکن است در هر بخش از آزمون خواندن وجود داشته باشند. آنها هیچ گونه تفاوتی با دیگر سوال های بخش های دیگر آزمون خواندن ندارند. این قسمت ها نیز هیچ تاثیری در نمره ی رسمی شما در آزمون نخواهند داشت. هرچند که شما نخواهید دانست کدام یک از بخش ها شامل این نوع از سوالات خواهند شد, بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنید تا بهترین خود را در آزمون ارائه دهید.

 

 

 

خواندن متن ها

به یاد داشته باشید که آزمون سلپیپ جنران (عمومی) یک آزمون آکادمیک (تحصیلی و دانشگاهی) نیست. هر چند که خواندن با روند پیشرفت آزمون پیچیده تر میشود,از شما خواسته نمیشود تا برای متن ها خلاصه نویسی کنید و یا متن های بلند بالا را تنها برای پیدا کردن و دریافت اطلاعاتی کوچک بخوانید. شما با نوشته های مختلفی از متن ها کار میکنید, متن هایی که ممکن است به طور روزانه با آنها در کانادا رو به رو شوید.

 

 

زمان خود را مدیریت کنید

زمان هایی که برای هر کدام از بخش های قسمت خواندن آزمون به آنها اشاره شد, حداقل زمان هایی هستند که برای کامل کردن هر بخش از ازمون به شما داده می شوند, هرچند که در هر بخش,این شما هستید که مقدار زمانی را که صرف پاسخ دادن به یک سوال میکنید کنترل خواهید کرد و شما می توانید تا قبل از اینکه زمانتان به پایان برسد به سراغ سوال بعدی بروید.

هر چند که شما نمیتوانید زمانتان را نگه دارید, هر زمانی که شما از آن استفاده نکنید برای سوال بعدی نگه داشته نمیشود زیرا برای هر بخش, زمانی خاصی مقدر شده است. هنگامی که شما زمان خود را مدیریت میکنید, مطمئن شوید تا علاوه بر پاسخ دادن, زمانی را صرف بررسی و مرور پاسخ تمامی سوالات هر بخش خواهید گذاشت.

 

 

 

 

 

برچسب ها: سلپیپ, CELPIP, CELPIP Test, آزمون سلپیپ, CELPIP Reading