5 نکته برتر برای گرفتن نمره بالا در بخش Reading آیلتس

 1. 1. از زمان به نفع خود استفاده کنید

- جوابها را در همان موقع پاسخگویی در پاسخنامه بنویسید. در محل امتحان، شما دو مورد را دریافت خواهید کرد: (1) یک کتابچه با تمام سوالات و (2) یک برگه پاسخنامه. برگه پاسخنامه  مهم ترین سند است زیرا تمام پاسخ های شما باید در آن ثبت شود. اگر پاسخ خود را فقط در کتابچه بنویسید، پاسخ های شما به حساب نمی آیند و امتیازی نمی گیرید.

بسیاری از متقاضیان آزمون، زمان زیادی را با نوشتن پاسخ در این کتابچه و سپس انتقال آنها به برگه پاسخ، تلف می کنند. و بسیاری از متقاضیان متوجه میشوند که آنها در انتها به اندازه کافی وقت ندارند تا همه پاسخهایشان را بر روی پاسخنامه انتقال دهند. تصور کنید چه اتفاقی می افتد که تمام پاسخ ها را داشته باشید، اما زمان لازم برای نوشتن آنها در جایی که واقعا مهم است را نداشته باشید.

بنابراین، آنچه که ما به شما توصیه می کنیم انجام دهید این است که جوابها را در همان موقع پاسخگویی در پاسخنامه بنویسید نه در پایان. برگه امتحان را در مقابل خود قرار دهید تا بتوانید متون و سوالات را به راحتی بخوانید و همچنین برگه پاسخ را در جایی که راحتر می توانید جوابها را بنویسید قرار دهید.

 • سئوالات دشوار را در انتها پاسخ بدهید. اگر شما زمان زیادی را صرف پاسخگویی به سئوالاتی که به نظرتان سخت می آید کنید زمان ارزشمند را از دست خواهید داد. شما نمی توانید فقط  به سوالات آسانتر پاسخ دهید و در این صورت نمره از دست خواهید داد! اگر شما پاسخ مناسب به برخی سوالات را نمی دانید، آنها را کنار گذاشته و به سئوال بعدی بروید. به این ترتیب، می توانید بر تمام سوالاتی که پاسخ آنها را         می دانید متمرکز شوید. آنوقت اگر وقت داشته باشید می توانید به سؤال های دشوار که کنارشان گذاشته بودید برگردید و آنها را پاسخ دهید.
 • قبل از خواندن task ، متن را مطالعه نکنید. وقتی شروع به خواندن میکنید، باید برخی از سوالات را در ذهن داشته باشید. در غیر این صورت، اول متن، بعد سؤالات و دوباره متن را بخوانید. در اینصورت شما چندین بار خواندن متون را به پایان رسانید و به سادگی وقت پاسخگویی ندارید. ابتدا task  و سوالات را بخوانید و در مورد اطلاعاتی که برای پیدا کردن پاسخ به این سوالات در هنگام خواندن نیاز دارید، فکر کنید.
 • بسیار زیاد  تمرین reading  انجام دهید. این بهترین راه برای استفاده از وقت خود قبل از آزمون است! قبل از دادن تست واقعی، شما باید چگونگی انجام این تست را بیاموزید. شما خواهید فهمید که نقاط قوت و ضعف شما چیست و همچنین خواهید فهمید که برای هر task چه کاری باید انجام دهید و چگونه به هر نوع سوال پاسخ دهید. به این ترتیب شما می دانید که چگونه زمان خود را به بهترین وجه تقسیم و مدیریت کنید .

 

 1. task را با دقت بخوانید

هر زمان که شروع به انجام یکtask  می کنید، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها و نمونه ها را با دقت میخوانید.

اکثر taskها شبیه به هم بنظر می آیند، بنابراین پس از انجام تست های مختلف، می توانید آنها را در اولین نگاه تشخیص دهید. با این حال، برخی از جزئیات وجود دارد که نیاز به توجه بیشتری دارند. در اینجا به سه نمونه task  که بیشتر رایج است و شما باید بیشتر توجه کنید اشاره می کنیم:

 • True / false / not given: اگر "true" را انتخاب کنید، کل جمله باید درست باشد. چند سوال پیچیده وجود دارد که در آن تمام جزئیات درست نیست. برخی ممکن است درست باشد در حالی که بقیه نادرست هستند. در این صورت، پاسخ "نادرست یا false" خواهد بود.
 • تطابق task ها : از گزینه هایی که قبلا استفاده کرده اید عبور نکنید. این ممکن است یک راه سریع برای انجام کار بنظر برسد، اما می تواند به اشتباهات منجر شود. در عوض، تمام گزینه های هر سوال را مرور کنید. به این ترتیب شما می توانید فرصتی برای تصحیح اشتباهات خود را با دیدن اینکه آیا برای هر گزینه کلمه ای مناسب تر است را برای سوال دیگری پیدا کنید
 • پر کردن جای خالی taskها: اطمینان حاصل کنید که از کلمات به اندازه تعیین شده برای هر جای خالی استفاده می کنید.

 

 1. 3. در اسکن کردن reading بهتر شوید

اسکن کردن یک روش خواندن است که به شما امکان می دهد اطلاعات را سریع تر پیدا کنید. هنگام اسکن، شما احتیاجی نیست که متن را کلمه به کلمه بخوانید. فقط چشمان خود را به صورت متناسب حرکت دهید. شما برای خواندن جزئیات متوقف       نمی شوید و همچنین  زمان را با اطلاعات غیر ضروری هدر نمی دهید. این یک روش عالی برای درک ایده های اصلی یک متن است و برای پیدا کردن اطلاعاتی که می خواهید به جزئیات بیشتر دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که شما واقعا می خواهید متن را درک کنید، می خواهید بدانید که هر پاراگراف چه می گوید. هر پاراگراف یک ایده اصلی دارد و این ایده در topic sentence بیان شده است. شما وقت ندارید  همه جزئیات را بخوانید و این کار درست است زیرا اکثر جزئیات برای پاسخ به سوالات مورد نیاز نیستند. چیزی که شما واقعا نیاز دارید این است که جزئیات هر پاراگراف در topic sentence گفته شده است.

بنابراین، کجا می توانید topic sentence مورد نظر را پیدا کنید؟

معمولا اولین جمله پاراگراف است، اما در انتهای آن نیز ممکن است بیاید. این جمله ای است که ایده اصلی کل پاراگراف را بیان می کند.  به راحتی قابل تشخیص است زیرا به نظر می رسد که آنها اعلام می کنند که در پاراگراف بعدی چه میگذرد. چیزی شبیه "مزایای بسیاری برای استفاده از اینترنت در شرکت ها در حال حاضر وجود دارد" topic sentence پاراگراف که در مورد مزایای استفاده از اینترنت می باشد. برای به حداکثر رساندن وقت خود، آن را در اولین جمله، سپس دوم و سپس آخرین جستجو کنید. این کار را در حالی که میخوانید انجام دهید

اسکن همچنین می تواند به شما در سریع پیدا کردن کلید واژه ها و اعداد کمک کند. در حالی که پیدا کردن اعداد معمولا آسان است، با کلمات کلیدی و حافظه خود برای پیدا کردن مکان تقریبی که قبلا آن را خوانده اید، استفاده کنید و سپس کلمه ای را که در آن بیشتر مورد بحث قرار گرفته است، جستجو کنید. شما همچنین باید به دنبال کلمات کلیدی و اعداد در نمودارها، دیاگرام و پانویسها باشید.

 

 1. با واژگان خونسرد برخورد کنید

نگران نباشید اگر با کلمات ناشناخته برخورد می کنید.

حتی صحبت کننده های بومی هر حرفی را که در هر متن خوانده می شوند را نمی فهمند و این درست است زیرا اکثر این کلمات مهم نیستند.

به خاطر داشته باشید که این یک آزمون واژگانی نیست!

شما مجاز به استفاده از دیکشنری در امتحان نیستید، و این مورد برای شما مشکلی ایجاد نمی کند. شما می توانید زمان زیادی را در امتحان بر روی لغاتی که نمی دانید، هدر دهید. بنابراین، هنگام تست زدن درمنزل هم، باید به همان صورت باشد. هنگامی که شما در حال تمرین reading  آیلتس هستید، از دیکشنری استفاده نکنید. ابتدا تمام تمرین reading خود را کامل کنید. سپس، هنگامی که تمرین خود را به پایان رسانده اید، می توانید به متن بازگردید و لغاتی را که نمی دانید در دیکشنری پیدا کنید.

شما باید بیاموزید تا سریع تر بخوانید و ایده های کلی در متون را درک کنید. شما می توانید معنی یک جمله یا پاراگراف را حتی اگر هر کلمه ای را نمی دانید درک کنید!

اگر میخواهید دانش واژگان خود را بهبود ببخشید، می توانید پس از تکمیل آزمون تمرینreading  در  IELTS که روی آن کار می کنید، به طور جداگانه بر روی لغات کار کنید. متون با برخی از کلمات واقعا مهم هستند که دانش خاص از یک حوزه خاص در نظر گرفته شده و که در یک glossary در انتهای متن داده شده است. هر گاه یک glossary   را می بینید، باید آن را بخوانید تا درک خود را از این متون بهبود بخشید.

شما همچنین ممکن است با سئوالاتی مواجه شوید که از ایده های اصلاح شده یا مترادف کلمه هایی که در متون ظاهر می شوند، استفاده می شود. به عنوان مثال، شما ممکن است یک بند در مورد معایب دیدن بیش از حد تلویزیون در بچه ها داشته باشید. این سوال ممکن است از کلمه "disadvantages " در متن استفاده نکند، اما ممکن است به جای آن از مترادفهایی مانند "drawbacks" یا "downsides" استفاده کند. بنابراین، اگر دانش واژگانی شما قوی باشد، بهتر عمل می کنید. اما شما هنوز هم باید در مورد یافتن کلمات ناشناخته خونسرد عمل کنید.

تا جایی که می توانید لغات بیشتری یاد بگیرید. اما دچار استرس نشوید اگر هر کلمه ای را در متن نمی دانید.

 

 1. سرعت خواندن خود را بهبود بخشید

فقط یک راه برای انجام این کار وجود دارد: هر چه بیشتر بخوانید، بهتر و سریعتر در reading  عمل می کنید.

شما باید آزمایشات تمرینی انجام دهید تا روی متون و سوالات reading  کار کنید. حتی در اوقات فراغت خود، زمانی که شما در حال خواندن کتاب های کمیک،رمان و غیره هستید می توانید کمی متن را سریعتر بخوانید. شما حتی می توانید زمان را در نظر داشته باشید و ببینید که آیا در این مدت پیشرفتی در سرعت خواندن کرده اید.

شما ممکن است منابع reading  مورد علاقه خود را داشته باشید، اما خواندن متون و مقالات شبیه به متون IELTS بهتر است. مانند برخی از مقالات علمی یا اقتصادی و سیاسی  و برخی مقالات مرتبط به اخبار.

در انتها می توان اشاره کرد که انتخاب یک معلم خصوصی با تجربه و دارای مهارت در زمینه IELTS  می تواند یک راه عالی برای کسب موفقیت در این آزمون باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این وب سایت برگزار کننده بهترین کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی IELTS  با بهترین مدرسین آیلتس در شهر تهران می باشد. پس برای دستیابی به هدف خود با ما در تماس باشید.