تمرکز بر روی مهارت speaking آزمون IELTS

تمرکز بر روی مهارت speaking  آزمون IELTS

 

در این قسمت ما می خواهیم سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی   IELTS  را تحلیل کنیم و بحثی در خصوص اینکه چه اتفاقی می افتد و چگونه ارزشیابی آن پیش می رود را داشته باشیم و بعد از آن ما نگاهی به چالش هایی که شرکت کنندگان با آن رو به رو می شوند با کمک راههایی که بتوانند این آزمون را بگذرانند ، می اندازیم .

IELTS

در این تست چه اتفاقی می افتد ؟

در تست Speaking  آزمون آیلتس یک شرکت کننده و یک ممتحن وجود دارد ، ممتحن کسی است که هم زمان وقتی شرکت کننده امتحان می دهد تست را ارزیابی می کند . این تست به سه بخش تقسیم می شود . هر بخش  حدودا به 4 دقیقه زمان نیاز دارد . در بخش  1 و 2 ممتحن از script استفاده می کند در بخش دوم یک لیستی از سئوالات وجود دارد .

در بخش اول ، ممتحن چند سئوال در خصوص موضوع زندگی شخصی از شرکت کننده می کند . ممتحن این سئوالات را از روی script  می خواند . برای مثال موضوعات سئوال شده می توانند در مورد شغل ، تحصیلات ، محل زندگی ، غذا ، تعطیلات ، دوستان ، بیرون رفتن ، فستیوال ، ورزش ، مدرسه و سیستم حمل و نقل شهری باشد .

در بخش دوم ، ممتحن به شرکت کننده یک کارتی که در آن موضوع نوشته شده است را می دهد و شرکت کننده باید به مدت 2 دقیقه در مورد این موضوع صحبت کند . قبل از صبحت کردن ، شرکت کننده یک دقیقه وقت دارد که یادداشت برداری کند . این task  راجع به تجربه های شخصی فرد است مانند یک روز به یاد ماندنی یا یک شخص مهم . این سئوالات سریع دنبال می شوند همچنین شرکت کننده باید جوابهای کوتاه برای آن ها داشته باشد . این یک تداوم را برای انتقال به بخش 3 فراهم می کند .

در بخش سوم ، شرکت کننده و ممتحن بحثی مرتبط به موضوع در بخش دوم خواهند داشت . از شرکت کننده سئوال خواهد شد که از چیزهای پیچیده استفاده کند مانند ارزیابی ، قضاوت موقعیت ها و افکار ، پیشگویی کردن ، بیان کردن الویت ها . ممتحن یک سری سئوالات دارد اما به اینها محدود نمی شود . ممتحن می تواند پاسخ شرکت کننده را بدهد ، این بخش از تست بیشتر مانند مکالمه های عادی روزمره است .

 

چگونه شرکت کننده  ارزیابی می شود؟

ممتحن وقتی شرکت کننده تست را انجام می دهد به او گوش می دهد و سپس با مقایسه عملکردش با توصیف ، سطح آنها را ارزیابی می کند . این ها مشخص می کنند  که شرکت کننده  چه کاری می تواند در چهار حوزه انجام دهد . سطوح  می تواند از 1 تا 9 ارزیابی شود . چهار معیار به صورت زیر شرح داده می شود :

 

ارتباط و سلاست  (fluency and coherence)

این قسمت از شما می خواهد  که آیا شرکت کننده  در حال صحبت کردن با سرعت مناسب است و یا اینکه چقدر می تواند              ایده ها را به هم متصل کند و ادامه دهد . این یک معیار عمومی است که شامل ارزیابی ارتباط پاسخ های شرکت کننده  می شود ، اما از نظر المنت ها که ما در بخش اول این مقاله آنها را شناسایی کرده ایم ، اشاره به نیاز شرکت کننده  برای شناخت و پیروی از قوانین زبان در یک کلمه ، جمله و سطح متن است .

 

منابع منطقی

این نشان می دهد که شرکت کننده چه مقدار دایره واژگان دارد و چقدر می تواند از آنها استفاده کند . این معیار به علاوه قوانین زبان در سطح یک کلمه در نظر گرفته می شود که استفاده از عملکرد آن می تواند گویای سرعت و معنی کلی سرعت باشد. به زبان ساده تر می توان گفت که  شرکت کننده با چه سرعتی می تواند صحبت کند .

 

سطح  دقت و گرامر

این نشان می دهد که شرکت کننده چه مقدار از دستورات گرامری را می داند و چقدر از آنها استفاده می کند، و همچنین این معیارها ، قوانین زبان  و عملکردهای ارتباطی گفتار را بررسی می کند .

 

تلفظ

به این اشاره دارد  که چگونه شرکت کننده  کلمات را تلفظ می کند . همچنین اثر ارتباطی تلفظ در نظر گرفته می شود ، ارزیابی به این صورت است  که تلفظ کلمات چقدر می تواند بر روی شنونده تاثیر بگذارد و چقدر لهجه آنها برجسته است - گرچه لهجه به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند . از لحاظ المنت ها كه در بخش اول اين مقاله شناسايي شده اند ، اين معيار به شرکت کنندگان مربوط مي شود تا قادر به این باشند که  ويژگي هاي واضحي از گفتار را بسازند و بگویند .

 

چالشهایی برای شرکت کنندگان

در اینجا برخی از چالش هایی که افراد با آن روبرو می شوند  و راه هایی برای کمک به آماده سازی آنها را بازگو               می کنیم :

  • بسیاری از دواطلبین به همان شیوه ای که یک یادگیرنده FCE برای امتحان در آخرین درس آماده می شود نمی توانند آماده شوند . این بدان معنی است که در میان مشکلات دیگر آنها نمی دانند چه مدت پاسخ آنها باید باشد . مهم است که بر روی پاسخ های مختلفی که لازم است تمرکز کنید  تا نه تنها عملکرد خوبی داشته باشید ، بلکه این امر باعث کاهش فشار بر روی  هم شرکت کننده  و هم ممتحن  خواهد شد . به عنوان مثال در بخش  2 یک پاسخ طولانی لازم است اما این یک سوال سریع دیگر را دنبال می کند که نیاز به پاسخ بسیار کوتاه هم دارد.
  • شرکت کنندگان در تمام عملکرد خود مورد ارزیابی قرار می گیرند و نیاز به شروع بلافاصله در بخش اول دارند . خوب است که فقط قبل از آزمون به زبان انگلیسی صحبت کنید و شرکت کنندگان می توانند با self-study و یا با یک معلم این وضعیت را سر و سامان دهند .
  • موضوعات در بخش 1 تست محدود و بسیار آشنا هستند، بنابراین کاندیداها می توانند تمرکز خود را بری روی این نواحی بگذارند. آنها می توانند سؤال های خودشان را بنویسند ، مصاحبه های یکدیگر را انجام دهند ، مینی سخنرانی ها را برای کلاس برگزار کنند و واژگان مورد نیازشان را تهیه کنند . فعالیت های مشابه را می توان برای بخش سوم بیشتر کرد - نوشتن پرسش های اثر بخش به ویژه در درک عمیق تر خواسته های شرکت کنندگان .
  • طولانی بودن بخش دوم همیشه چالش برانگیز است. شرکت کنندگان  اغلب پاسخ هایی را ارائه می دهند که کوتاه ،  تکراری و نامربوط هستند (هرچند ممکن است مشکلی نباشد) و یا فاقد ساختار باشد . راه هایی برای کمک به این بخش شامل تمرین کردن و انجام دادن آن به سادگی در منزل است .
  • تست IELTS طراحی شده است تا یک شرکت کننده را به محدودیت زبانی که در نظر دارد برساند و بنابراین دانش آموزان در برخی مواقع به مبارزه می پردازند . مفید است که به استراتژی هایی برای مقابله با این موضوع بپردازیم ، از قبیل ترجمه کردن و جابه جایی کردن کلمات ، paraphrasing و ... .

 

نتیجه

آیلتس یک امتحان چالش برانگیز است و هیچ راهی جادویی برای دستیابی به سطح بالایی از آن وجود ندارد اگر دانش آموزان شما به اندازه کافی خوب نیستند با  استفاده از بعضی از این نکات و تکنیک ها می توان  به آنها کمک کرد تا بهترین توانایی خود را داشته باشند و به همین ترتیب نمره مورد نظر خود را  دریافت کنند . همچنین با ثبت نام در کلاس آیلتس موسسه پارسیس می توانید بهترین مدرس آیلتس را در دوره آماده سازی به همراه خود داشته باشید و این نکته را در نظر بگیرید که موسسه پارسیس برگزار کننده بهترین کلاس آیلتس در تهران به صورت خصوصی و نیمه خصوصی ، می تواند شما را در رسیدن به هدفتان کمک کند . زیرا این موسسه دارای بهترین معلمین خصوصی آیلتس که دارای تجربه و مهارت در این زمینه هستند می باشد و می تواند یک راهنمای عالی برای کسب موفقیت در آزمون آیلتس باشد .